Trasa środkowa

GSTAAD (kanton Berno, 1,7 tys. mieszkańców, 1081 m n.p.m.). Odległości — Aigle 47 km, Interlaken 68 km.
Stacja narciarska „głów koronowanych”. Luksusowo wyposażona w urządzenia sportowe (wiele wyciągów, lotnisko i wypożyczalnia helikopterów oraz wspaniałe lodowisko). Stąd albo wracamy do Saanen na trasę główną, albo przez przełęcz Pillon, łańcuch górski Les Diablerets do Aigle. Trasą główną również docieramy do Aigle.

AIGLE (kanton Waadt, 7 tys. mieszkańców, 420 m n.p.m.).
Odległości — Martigny 28 km, Montreaux 15 km.
Ładne miasteczko malowniczo położone wśród sadów i winnic.
Uroku dodaje mu zamek z XV w. i kościół św. Maurycego z XII w. Dalej jedziemy wzdłuż doliny Rodanu.

Chillon (zamek). Odległość — Montreaux — 3 km. Zamek wznosi się na skalistej wysepce nad Lemanem na tle szczytów alpejskich. Most długości 20 m łączy go z lądem. Zamek został wzniesiony w IX w. Należał kolejno do biskupa Sionu, hrabiów sabaudzkich i Genewy. Ponurą sławę zyskał jako więzienie. W jego lochach spędził sześć lat jeden z prekursorów Reformacji Franciszek Bonivard. Obecny kształt zamek otrzymał w XIII w. Wewnątrz na uwagę zasługują: wielka sala kasztelańska oraz sala świąt, obecnie zamieniona na muzeum broni.

Montreux
Montreux

MONTREAUX (kanton Waadt, 19 tys. mieszkańców, 398 m n.p.m.).
Odległości — Berno 93 km, Interlaken 124 km, Genewa 86 km, Lozanna 25 km.
Miejscowość rozsławiona od czasu pobytu Rousseau w Clarens (przedmieście Montreaux). Dzisiaj należy do najchętniej odwiedzanych ośrodków turystycznych Jeziora Genewskiego. Montreaux leży w strefie klimatu zbliżonego do śródziemnomorskiego. Winna latorośl rośnie tu na wysokości 600 m n.p.m., a sady zdarzają się jeszcze na wysokości 1000 m. Nad brzegami jeziora rosną magnolie, figowce, drzewa laurowe a nawet cyprysy. Montreaux zabudowane jest secesyjnymi hotelami. Ostatnio dokonano tu jednak poważnych inwestycji urbanistycznych — powstał wielki kompleks ogrodów (Montreaux-Palace), zlikwidowano tramwaje, zbudowano dwie pływalnie. Warto wspiąć się uliczkami starego Montreaux na taras przed kościołem parafialnym, aby zobaczyć urzekający krajobraz wokół Jeziora Genewskiego i szczytów sabaudzkich w oddali.

VEVEY (kanton Waadt, 18 tys. mieszkańców, 108 m n.p.m.).
Odległości — Lozanna 18 km, Montreaux 7 km.
Tradycyjny ośrodek uprawy winorośli i szwajcarskiego przemysłu spożywczego (m. in. znana firma Nestle). Dla Polaków nazwa Vevey kojarzy się z postacią Henryka Sienkiewicza, który tu umarł 15 XI 1916 roku, założywszy uprzednio Komitet Szwajcarski dla Ofiar Wojny w Polsce.
Z Vevey drogą nad Jeziorem Genewskim docieramy do Lozanny a dalej do Genewy jak trasą północną.