Trasa środkowa

Nieopodal mostu znajduje się najstarszy kościół jezuicki Szwajcarii (1667-78 r.) zbudowany w stylu barokowym, ale ze skromnym wystrojem wnętrza. Proponujemy również spacer wzdłuż wybrzeża Schweizerhofquai, skąd roztacza się widok na jezioro i starą Lucernę. Szwajcarskie Muzeum Transportu i Komunikacji (Verkehrhaus): powstało w 1959 roku jako muzeum i ośrodek dokumentacyjno-badawczy. Obecnie muzeum obejmuje osiem wielkich pawilonów, w których mieszczą się zbiory związane z komunikacją, turystyką i telekomunikacją. Eksponowane są m.in. modele najstarszej kolejki zębatej (1873 rok), statku parowego z 1848 roku, osiągnięcia najnowocześniejszej techniki transportowej. Adres — Lidostrasse 5.

Stans
Stans

Z Lucerny proponujemy krótką wycieczkę do:
STANS (kanton Nidwald, 5 tys. mieszkańców, 455 m n.p.m.). Odległości — Interlaken 62 km, Lucerna 15 km.
Stolica Nidwalden, uchodzi za miejsce urodzenia legendarnego bohatera szwajcarskiego — Winkelrieda. Jest to spokojne, ładnie zagospodarowane miasteczko. Przy głównym placu wznosi się barokowy kościół z romańską dzwonnicą. Wewnątrz silne wrażenie wywiera kontrast rzeźb z czarnego marmuru na tle olśniewająco białych ścian. Obok kościoła pomnik upamiętniający śmierć Winkelrieda pod Sempach.
Alpanach — stąd można wjechać na:
Pilatus (2132 m n.p.m.). Według miejscowej legendy dusza Poncjusza Piłata nawiedza okolicę sąsiedniego jeziorka i śmiałek, który odważy się wejść na szczyt Piłata, ściąga gniew boży i straszliwe burze. Szczyt góry daleko nie dorównuje gigantom alpejskim, ale stanowi doskonały punkt widokowy na jezioro Czterech Kantonów. Wjazd kolejką zębatą o wyjątkowo ostrym nachyleniu (48° na niektórych odcinkach). Odjazdy z Alpnachstad. Cena biletu jest dosyć wysoka.
Brienz — stąd proponujemy wycieczkę do:
Wodospadów Giessbach — wspaniały zespół wodospadów na tle lasu. Dostać się można z Brienz statkiem i kolejką zębatą a także z Interlaken. Podróż w pierwszym przypadku trwa ok. dwóch godzin, w drugim ponad 3 godziny.

INTERLAKEN (kanton Berno, 5 tys. mieszkańców, 570 m n.p.m.). Odległości — Bazylea 159 km, Genewa 209 km, Lozanna 148 km, Montreaux 124 km.
Stolica turystyczna Wyżyny Berneńskiej. Interlaken („między jeziorami”) rozwinęło się w XII wieku, wokół opactwa augustynów (ślady pierwotnych budynków zachowały się między zamkiem a kościołem). Wszystkich hoteli jest 79, co najlepiej świadczy o turystycznej randze miejscowości. W Interlaken jest również około 10 pensjonatów, motel i trzy campingi. Centrum Interlaken stanowi promenada Hoheweg. Wzdłuż promenady liczne sklepy pamiątkarskie i luksusowe hotele. Hoheweg łączy silnie zurbanizowaną część Interlaken z częścią wschodnią o zabudowie rozproszonej. Promenada ukazuje wspaniałą perspektywę ośnieżonych szczytów Jungfrau. Interlaken stanowi bazę wyjściową dla licznych wycieczek.