Trasa środkowa

SCHWYZ (kanton Schwyz, 12 tys. mieszkańców, 520 m n.p.m.).
Małe, spokojne miasto położone u stóp szczytów Mytheu między jeziorami Lanez i Czterech Kantonów. Warto obejrzeć ratusz z XVI w. oraz barokowy kościół św. Marcina. W miejscowym archiwum przechowywane są emblemat i flaga kantonu, które stały się ogólnoszwajcarskimi.
Ze Schwyz blisko do:
Jaskiń Holloch. Odległości — Schwyz 15 km, Brunnen 20 km.
Są to największe jaskinie w Europie. Łączna długość korytarzy i sal wynosi 74 km. Odkryte zostały na początku XIX stulecia. Dla turystów udostępniono tylko dwukilometrowy fragment korytarzy. Ciekawe są zwłaszcza formy naciekowe o fantastycznych kształtach („Ołtarz”, „Wielka pagoda”).
Goldau i Arth — stąd można wjechać na:
Rigi (1797 m n.p.m.). „Góra-wyspa” otoczona jest wodami jeziora Czterech Kantonów, Zug i Lauerz. Wschód słońca na Rigi-Kulm należał dawniej do żelaznego programu podróży po Szwajcarii. Widok jest rzeczywiście wspaniały; z jednej strony Alpy, z drugiej jeziora. Wjechać na Rigi można z Witznau lub Arth Goldau kolejką zębatą.
Do Lucerny, jednego z najpiękniejszych miast szwajcarskich droga prowadzi wzdłuż Jeziora Czterech Kantonów.
Kusnacht — niewielkie zabytkowe miasteczko. Interesująca karczma „Pod aniołem”, przed nią pomnik Wilhelma Tella.

Lucerna
Lucerna

LUCERNA (kanton Lucerna, 70 tys. mieszkańców, 439 m n.p.m.). Odległości — Bazylea 94 km, Berno 91 km, Zurych 53 km.
Pięknie położone miasto, będące znanym ośrodkiem turystycznym z doskonale zachowaną starą dzielnicą. Słynne jest również z corocznych festiwali muzycznych. Dzieje miasta łączą się ściśle z historią szlaku św. Gotharda. Miasto nabrało znaczenia wraz z utworzeniem pierwszej drogi przez przełęcz (XIII w.) i odtąd pełniło rolę ośrodka tranzytowego między Włochami a Flandrią oraz sąsiednimi kantonami. W skład Konfederacji Lucerna weszła w 1332 roku. W okresie Kontrreformacji miasto stało się głównym ośrodkiem katolicyzmu w Szwajcarii niemiecko-języcznej. Stare Miasto (Alte Stadt): opiera się o zbocza górskie, podczas kiedy dzielnice współczesne wznoszone są na wzgórzach. Zachowały się resztki fortyfikacji, które łączą starą część miasta w jedną całość. Proponujemy wyruszyć z Schwanenplatz (plac Łabędzia) i przejść się do Kappellplatz, przy którym wznosi się kaplica św. Piotra. Pośrodku placu — ładna fontanna. Kierujemy się następnie na Kornmarkt, przy którym mieści się XVII-wieczny ratusz (na parterze Muzeum Historyczne). Zwracają uwagę ciekawe starodawne szyldy — ozdoba Kornmarktgasse. Ulica ta prowadzi do Weinmarkt (targu winnego) — posiadającego ładną fontannę w stylu renesansowym. Bardzo interesujące są również malowane fasady domów. Spreuerbrucke (kryty most zwany „mostem młynów”). Zbudowany w 1408 r. i restaurowany gruntownie w ubiegłym wieku. Niegdyś cała seria takich mostów łączyła stare miasto z jeziorem. Pośrodku mostu wznosi się kapliczka (1568 rok). Następny most kryty przerzucony przez Reuss to słynny Kapellbrucke — symbol Lucerny. Zbudowany w XIV w., ma przeszło 200 m długości. Przy nim wznosi się kamienna wieża, niegdyś więzienie miejskie, obecnie archiwum. Ozdobą mostu jest seria 110 obrazów przedstawiających dzieje miasta.