Trasa środkowa

Umożliwi zwiedzenie regionu Jeziora Czterech Kantonów i Alp Berneńskich.

St. Margrethen — punkt graniczny, stąd wzdłuż Renu na południe.
Sargans duży węzeł kolejowy i drogowy. Dalej jedziemy na zachód wzdłuż południowego brzegu jeziora Walońskiego.
Jezioro Walońskie liczy 15 km długości i 2 km szerokości. Od północy otaczają je zbocza Churfisten (2300 m). W czasie ulewnego deszczu tworzą się tu wspaniałe kaskady (wysokość ok. 500 m). Wybrzeże północne jest słabo zaludnione w przeciwieństwie do południowego. Na południu panuje łagodny klimat, co pozwala na uprawę winorośli. Proponujemy niewielkie odgałęzienie w prawo do Glarus.

GLARUS (kanton Glarus, 6 tys. mieszkańców, 481 m n.p.m.). Odległości — Altdorf 64 km, Nafels 8 km, Rapperswil 38 km.
Stolica jednego z pierwszych kantonów (1352 r.), osada o charakterze fabrycznym (przemysł włókienniczy), odbudowana całkowicie po pożarze z 1861 r. Razem z pożarem zakończył się „złoty” okres miasteczka, które do tego czasu zalewało rynek wschodni materiałami bawełnianymi. Obecnie turystyka odgrywa poważną rolę w życiu miasteczka i całego kantonu. Posiada ona zresztą niemałe tradycje (pierwsze schronisko górskie — 1863 r.).

Okolice Glarus
Okolice Glarus

Wracamy na trasę głowną i dojeżdżamy do:
NAFELS (kanton Glarus, 4 tys. mieszkańców, 437 m n.p.m.).
Odległości — Glarus 8 km, Zug 57 km, Zurych 59 km.
Miejscowość znana jako miejsce zwycięstwa chłopów glarneńskich nad wojskami habsburskimi. W dawnych czasach spora część mieszkańców Nafels trudniła się rzemiosłem wojennym w oddziałach zaciężnych. Najlepiej powiodło się Gasparowi Freulerowi — pułkownikowi Gwardii Szwajcarskiej na dworze francuskim, który wybudował po powrocie do Nafels pałac w stylu włoskim (Freulerpalast).
Droga biegnie początkowo południowymi brzegami Jeziora Zurychskiego potem skręca na południe w kierunku Schwyz.

Proponujemy niewielkie odgałęzienie do:
EINSIEDELN (kanton Schwyz, 8,8 tys. mieszkańców, 900 m n.p.m.). Odległości — Lucerna 50 km, Zurych 41 km.
Miejscowość znana z powodu istniejącego tu opactwa benedyktyńskiego (najważniejszy zabytek baroku w Szwajcarii). Zostało ono założone w 948 roku przez Sanona — kanonika strassburskiego. Budynki ulegały wielokrotnym pożarom, ostatecznie odbudowane w XVIII wieku. Na tle 140 metrowej fasady kościoła opactwa odbywają się co pięć lat przedstawienia „Wielkiego Teatru świata” (600 statystów).
Kościół opactwa (Klosterkirche): Główny element to dwie wysokie wieże po obu stronach lekko wypukłej fasady. Kościół imponuje rozmiarami (113 m długości, 41 m szerokości i 37 m wysokości) niewiele ustępując pod tym względem katedrze Notre-Dame w Paryżu. Wewnątrz zwraca uwagę niezwykłe bogactwo wystroju będącego dziełem artystów bawarskich i mediolańskich. Do najwyższej klasy zabytków zaliczone są rzeźbione kraty chóru.