Trasa południowa

DISENTIS (kanton Gryzonia. 2,4 tys. mieszkańców, 436 m n.p.m.). Odległość — Andermatt 23 km.
Centrum kultury romańskiej. Jest to typowa miejscowość letniskowa typu rodzinnego.
Stąd do Andermatt przełęczą Oberalp (2044 m n.p.m.).

ANDERMATT (kanton Uri, 1,5 tys. mieszkańców, 1444 m n.p.m.). Odległości — Altdorf 35 km, Meiringen 62 km.
Miasteczko położone w środku masywu św. Gotharda. Tu następuje rozwidlenie dróg w kierunku trzech przełęczy (Furka, Oberalp i św. Gotharda). Miasteczko jest znanym ośrodkiem narciarskim.
Z Andermatt możemy wybrać się na trasę trzech przełęczy (Susten, Furka, Grimsel).
Droga przełęczą Susten (2259 m n.p.m.) wybudowana w latach 1938-45 należy do największych osiągnięć szwajcarskiej inżynierii drogowej. Przełęcz jest zamknięta od listopada do połowy czerwca. Kierowcom radzimy wybrać dzień możliwie słoneczny, ponieważ przy pochmurnej pogodzie leżące w pobliżu lodowce Sustenhorn nie wywierają pożądanego wrażenia. Osobną atrakcją trasy są kaniony Schollenen.
Przełęcz Grimsel (2165 m n.p.m.) jest zatarasowana od połowy października do połowy czerwca. Dalej przełęcz Furka (2434 m n.p.m.) i jesteśmy na trasie głównej.

Zamek Stockalper
Zamek Stockalper

BRIG (kanton Wallis, 5 tys. mieszkańców, 684 m n.p.m.).
Odległości — Andermatt 80 km, Sion 53 km.
Znajduje się u wylotu tunelu Simplon. Największą atrakcją Brig jest Zamek Stockalper (Stockalperschloss), dzieło Kaspara Jodoka von Stockalpera (1609-1691) — genialnego biznesmena, organizatora handlu transalpejskiego, mecenasa sztuki, wypędzonego przez zazdrosnych rodaków wtedy, gdy był u szczytu potęgi. Zamek świadczy o rozmachu i wielkich ambicjach jego twórcy.
Simplon (przełęcz i tunel). O przeprowadzeniu drogi przez przełęcz zadecydował Napoleon Bonaparte. W trzy miesiące po bitwie pod Marengo (1800 r.) i słynnym przekroczeniu przełęczy św. Bernarda, Pierwszy Konsul stwierdził, że „droga z Brig do Domodossola ma być udostępniona armatom”. Mimo pozornie łatwego zadania trzeba było wznieść 611 mostów i 8 długich galerii. W roku 1906 wybudowano tunel, który zaczyna się koło Brig a kończy koło Iselle di Trasquera.
Wracamy do Brig i dalej trasą główną. Po kilku kilometrach w Visp, możemy skręcić w kierunku Zermatt.