Trasa południowa

DAVOS (kanton Gryzonia, 10 tys. mieszkańców, 1557 m n.p.m.). Odległości — Bad Ragaz 51 km, Chur 59 km.
Najważniejsze z uzdrowisk szwajcarskich. Otaczające dolinę Oberlandwasser grzbiety górskie chronią Davos od wiatru. Idealnie suche powietrze (mgły należą w Davos do wyjątków) spowodowało, że miejscowość znana jest od dawna jako ośrodek leczenia gruźlicy. Davos rozciąga się na przestrzeni czterech kilometrów między Davos­Dorf (centrum administracyjne) a Davos-Platz (hotele). Międzynarodową renomę narciarską zdobył Davos dzięki urządzeniom wyciągowym i doskonale przygotowanym trasom. Miasto dysponuje ponadto sztucznym lodowiskiem.

St. Moritz
St. Moritz

ST. MORITZ (kanton Gryzonia, 4 tys. mieszkańców, 1856 m n.p.m.). Odległości — Chur 76 km, Davos 70 km.
Słynny ośrodek sportów zimowych i stolica turystyczna Engandynu. St. Moritz rozpoczęło karierę w XIX wieku jako miejscowość uzdrowiskowa (wody alkaliczne). W XX wieku natomiast przemieniła się w stację narciarską. Już w 1928 roku odbyła się w St. Moritz pierwsza olimpiada zimowa.
St. Moritz dysponuje obecnie wieloma wyciągami, kolejką linową na Piz Noir, torami saneczkarskimi, bobslejowymi, trzema skoczniami, dwoma lodowiskami. Będąc w St. Moritz warto zwiedzić Muzeum Engandynu, w którym zgromadzono ciekawe zbiory etnograficzne.
Z St. Moritz wyruszamy w kierunku Samedanu, a stąd do Zernez, obok którego położony jest Szwajcarski Park Narodowy, założony w 1909 r. Jego powierzchnia wynosi 16 tys. ha. Stworzony został dla ochrony flory i fauny alpejskiej. Występuje tutaj olbrzymie bogactwo kwiatów alpejskich (krokus, jaskier, goryczka, urdzik) a także niektóre rzadkie zwierzęta (koziorożec, gronostaj, wydra i borsuk). Z Samedanu można również pojechać przez przeł. Bernina (2326 m n.p.m.) do Tirano, które znajduje się już we Włoszech (trasa dla turystów jadących do tego państwa). Z Thusis możemy dojechać do Splgen. Najpierw kierujemy się na południe. Za ruinami fortecy Hohen Raten zaczyna się Via Mala. Dalej droga biegnie głębokim kanionem.
Zillins-Schans — kościół z XII w. (interesujący sufit ze 157 kasetonami). Obok ruiny zamku Hohenstein.
Splugen — mała miejscowość położona w głębokiej dolinie Renu. Stąd do przełęczy droga biegnie serpentynami a potem długą galerią wykutą w skale. Przełęcz Splugen (2113 m n.p.m.) — tędy przebiega granica włosko-szwajcarska. Dalej droga prowadzi do Chiavenny. Ze Splugen można się dostać również do Bellinzony przez przełęcz San Bernardino.

BELLINZONA (kanton Tessyn, 14 tys. mieszkańców, 239 m n.p.m.). Odległości — Locarno 19 km, Lugano 31 km.
Punkt wyjścia do trzech dolin i trzech przełęczy — św. Gotharda, Lukmanier i San Bernardino. W Bellinzonie zachował się potężny zespół fortyfikacyjny złożony z trzech zamków — Uri, Schwyz i Unterwalden.
Po zwiedzeniu Gryzonii wracamy na trasę główną w Reichenau. Za miastem piękny widok na Ren, którego wąską doliną trasa biegnie dalej do Ilanz.