Trasa południowa

Główną atrakcją trasy jest dolina Rodanu (kraina Wallis), Gryzonia i Alpy Berneńskie. Trasa Trzech Przełęczy (Furka, Susten, Grimsel) pozwoli poznać krajobraz wysokich Alp. Od granicy do Chur jedziemy doliną Renu, w tym pewien odcinek wzdłuż granicy z księstwem Liechtenstein.

St. Margrethen — punkt graniczny.
Wardenberg — w mieście znajdują się trzy zamki z XV w. i ładne uliczki ze starymi kamienicami.
Busch. Ważny węzeł kolejowy na linii Paryż-Wiedeń, Po drugiej stronie Renu, stolica Księstwa Lichtenstein — Vaduz.
Sargans — ważny węzeł kolejowy i drogowy. Zamek z XII wieku.

BAD RAGAZ (kanton St. Gallen, 3 tys. mieszkańców, 521 m n.p.m.). Odległości — Chur 20 km.
Uzdrowisko i stacja narciarska. Lecznicze wody Ragaz znane były już w XI wieku! Wykorzystywane w leczeniu reumatyzmu i chorób układu krążenia. Rozwój uzdrowiska nastąpił po doprowadzeniu wód leczniczych do wąwozu Tarniny. Przedtem chorych spuszczano na linach w głąb skalnej szczeliny!

Bad Ragaz
Bad Ragaz

CHUR (kanton Gryzonia, 30 tys. mieszkańców, 596 m n.p.m.). Odległości Andermatt 94 km, St. Moritz 75 km, Zurych 118 km, Bad Ragaz 20 km.
Ważny węzeł komunikacyjny i stolica kantonu. Rzymianie zbudowali tu potężną warownię strzegącą granic prowincji Guria Raetorum. Od 451 roku miasto stało się siedzibą biskupstwa. Zabytkowy kościół św. Marcina z XII w., obok ratusz (1465 r.).
Katedra (Cathedrale) posiada elementy romańskie i gotyckie. Zbudowana w końcu XII w., potem dwukrotnie przebudowywana w XVII i XVIII w. Godny uwagi jest gotycki tryptyk w ołtarzu (XV w.). Muzeum Sztuki (Kunstmuseum) posiada zbiory malarzy gryzońskich. Jedna z sal poświęcona jest Augusto Giacomettiemu (twórca znanych witraży).
Reichenau — w tym miejscu łączy się Ren Przedni i Ren Tylny. Tu możemy skręcić w lewo, w kierunku Thusis, aby poznać bliżej Gryzonię.
Thusis — niewielki ośrodek turystyczny. Stąd można pojechać do Tiefencastel albo do Splugen.
Z Tiefencastel można wybrać się do Davos albo Silvaplana, skąd do St. Moritz.