Trasa północ-południe

LOCARNO (kanton Tessyn, 12,5 tys. mieszkańców, 214 m n.p.m.) Odległości — Bellinzona 19 km, Lugano 40 km.
Miasto położone jest na lewym brzegu rzeki Maggia. Panuje tu klimat śródziemnomorski; w czasie zimy kwitną magnolie, kamelie i hortensje. Na wzgórzach otaczających Locarno rośnie winna latorośl.
Dzieje miasta związane były kolejno z Cesarstwem (XII w.) i z rodziną Viscontich (XIV w.). W 1512 roku miasto i cały Tessyn weszły w skład Konfederacji. W 1925 roku w Locarno został podpisany tzw. pakt lokarneński. Centrum miasta stanowi Piazza Grande — plac targowy, oddalony o kilka kroków od jeziora. Na Via della Pace (nazwanej tak na pamiątkę konferencji) znajduje się Pałac Konferencyjny (Pallazzo della Conferenzia) w którym został podpisany pakt. Najbardziej godnym uwagi zabytkiem w Locarno jest położone za miastem sanktuarium Madonna del Sasso. Kościół będący celem licznych pielgrzymek pochodzi z XVII w. Warto zatrzymać się przy fresku „Ucieczka z Egiptu” — pędzla Bramantino. Z tarasu przykościelnego rozciąga się wspaniały widok na miasto. Dojazd do sanktuarium samochodem via Monti della Trinita lub kolejką linową (czas przejazdu 6 min. odjazdy co 20 min.).

ASCONA (kanton Tessyn, 3 tys. mieszkańców, 210 m n.p.m.) Odległość — Locarno 2 km.
Malowniczo położona nad jeziorem Maggiore, niegdyś wioska rybacka, stała się w ciągu ostatnich lat znanym ośrodkiem wypoczynkowym i artystycznym (Tygodnie Muzyczne we wrześniu).

Lugano
Lugano

Wracamy do Bellinzony, a stąd do:
LUGANO (kanton Tessyn, 22 tys. mieszkańców, 270 m n.p.m.) Odległości — Bellinzona 31 km, Locarno 40 km.
Znana stacja klimatyczna i turystyczna leżąca nad jeziorem Lugano. Miasto położone jest między zalesionymi wzgórzami Monte Brei i Monte Salvatore nad piękną Zatoką Lugańską.
Katedra św. Wawrzyńca (San Lorenzo) posiada bardzo ładną fasadę o renesansowych portalach (1513 r.). Z placu katedralnego rozległy widok na Lugano.
Kościół św Marii od Aniołów (Santa Maria degli Angioli): posiada przepiękne freski — dzieło Bernardina Luini (1475-1532). Pierwszy przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem i św. Jana (pierwsza kaplica na prawo). Drugi fresk o tematyce pasyjnej zdobi przepierzenie między nawą a chórem. Zadziwia rozmach całości.
Villa Favorita: prywatna galeria malarska luksusowo urządzona w XVIII-wiecznej willi posiada około 400 bezcennych dzieł m.in. Rembrandta, Rubensa, Van Dycka, Tycjana…
Jezioro Lugano. Bardzo nieregularnie ukształtowane. Powierzchnia 48 km2, maksymalna głębokość 271 m. Można odbywać podróż statkiem po jeziorze (odpływa z Lugano).
Z Lugano warto wybrać się również na dwie wycieczki.
Monte Generoso (1702 m): stąd rozległa panorama Alp, jezior, Lugano i doliny Padu. Potrzeba na to pół dnia. Samochodem dojechać można do Copolago (29 km). Na Monte Generoso można wjechać kolejką zębatą odjeżdżającą 2-5 razy dziennie. Przejazd trwa 2 godziny.
Monte Bre (933 m) można wjechać kolejką, która odjeżdża z Cassarate albo samochodem (wyjazd z Lugano drogą Gaudria i Gastagnola). Ze szczytu roztacza się piękny widok na miasto i jeziora.
Chiasso — miasteczko graniczne.