Trasa północ-południe

ALTDORF (kanton Uri, 8 tys. mieszkańców, 462 m n.p.m.).
Odległości — Andermatt 35 km, Lucerna 52 km.
Stolica Kantonu Uri. Początek drogi na św. Gotharda od strony północnych stoków Alp. Miasteczko zachowało tradycyjny charakter. Największą atrakcją Altdorfu jest posąg Wilhelma Tella (z 1895 r.), który stał się prawzorem popularnego wizerunku bohatera. Nieopodal w Burglen zostało urządzone niewielkie muzeum Wilhelma Tella.
Goschenen — północna stacja tunelu św. Gotharda.
Wąwozy Schollenen. Tędy wiedzie droga między Andermatt a Goschenen. Biegnie raz prawym, raz lewym brzegiem rzeki Reuse, co możliwe jest dzięki licznym mostom. Najstarszy z nich — Teufelsbrucke pochodzi z pocz. XIX w. Wyżej widnieją szczątki zniszczonego mostu z XVI w. Obok Teufel brucke stoi monumentalny — 12-metrowy granitowy krzyż. Upamiętnia on przeprawę korpusu Suworowa (1799 r.), który ścigał tędy oddziały francuskiego generała Masseny.
Wassen — tu zaczyna się droga przez przełęcz Susten. Przejazd koleją przez Wassen stał się przedmiotem dowcipów. Budowniczowie linii św. Gotharda, chcąc uporać się z trudnościami terenowymi wykuli pod miasteczkiem trzy wznoszące się ślimakowe tunele. Nieuprzedzony pasażer trzy razy widzi ten sam kościół i wieżę w miasteczku Wassen.
Airolo – południowa stacja tunelu.
Masyw św. Gotharda i przełęcz. Zwornik Alp szwajcarskich i rezerwuar wodny Europy Zachodniej. Stąd wypływają Ren i Rodan, tu łączą się koło Andermatt najdłuższe doliny południkowe Renu i Rodanu z najdłuższymi dolinami równoleżnikowymi — Reussu i Tessynu. Horyzont górski masywu jest monotonny a szczyty nie przekraczają 3000 m. Droga św. Gotharda — najbardziej znana z dróg transalpejskich, została otwarta w XIII wieku po przerzuceniu mostów nad wąwozami Schollenen. Stanowiła poważny atut w rękach pierwszych kantonów walczących o uniezależnienie się od Cesarstwa.
Przełęcz jest zamknięta w okresie od listopada do czerwca.

Altdorf
Altdorf

GIORNICO (kanton Tessyn, 820 tys. mieszkańców, 378 m n.p.m;). Odległości — Bellinzona 30 km, Andermatt 56 km.
Malowniczo położona wioska przy drodze do przełęczy św. Gotharda. Kościół św. Mikołaja jest świetnym przykładem sakralnego budownictwa rzymsko-lombardzkiego na terenie Szwajcarii. Zwłaszcza godne uwagi są portal i chrzcielnica (XII w.).
Biasca — zabytkowa miejscowość. Znajduje się tu kościół Piotra i Pawła z XII w. z cennymi malowidłami ściennymi.
Stąd proponujemy krótką wycieczkę nad jezioro Maggiore.
Jezioro Maggiore. Tylko niewielka część należy do Szwajcarii, reszta do Włoch. Powierzchnia jego wynosi 214 km2, długość 65 km, głębokość 370 m. Po jeziorze kursują statki na trasie Locarno-Brissage (przez cały rok) i Locarno-Stresa (od kwietnia do października).